Kącik westowych porad

Sterylizacja i kastracja

Posiadanie psiej rodziny u siebie w domu jest trudnym i wymagającym zadaniem, aby tego uniknąć potrzebna jest sterylizacja i kastracja. Sterylizacja polega na usunięciu macicy i jajników. Wtedy suczka nigdy już nie będzie mogła zajść w ciąże. Najlepszy wiek na sterylizacje to około 18 miesięcy, jednak jest to możliwe również w każdym innym wieku psa. Samiec również może zostać wykastrowany, zarówno ze względów medycznych jak i dla skorygowania niepożądanych zachowań. Kastracja polega na usuwaniu jąder, co jest zabiegiem prostym i niepowodującym powikłań. Wiek nie stanowi żadnego kryterium dla kastracji, ale jeżeli to możliwe zalecane jest poczekać aż pies osiągnie całkowicie dorosły wiek. Kilka mitów o sterylizacji i kastracji:

MIT 1: Suka powinna przynajmniej raz w życiu mieć potomstwo, aby żyć zdrowiej i dłużej.

FAKT: Jest wręcz odwrotnie! Sukom po sterylizacji nie zagraża ropomacicze i zmniejsza się ryzyko powstania guzów nowotworowych w obrębie gruczołu mlekowego. To właśnie dzięki temu zabiegowi żyją one zdrowiej i dłużej.

MIT 2: Sterylizacja wpływa ujemnie na zdrowie zwierząt.

FAKT: Wysterylizowane samce żyją średnio o 2 lata dłużej niż samce niepoddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje szczególnie dróg moczowych spada u psów o 98%.

MIT 3: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.

FAKT: Brak jest dowodów medycznych na poparcie tego rozpowszechnionego fałszywego mniemania. W rzeczywistości psy, które poddano sterylizacji są często mniej bojaźliwe, mniej bojowe i generalnie zdrowsze niż zwierzęta niesterylizowane.

MIT 4: Sterylizacja ma negatywne wpływy na osobowość zwierzęcia.

FAKT: Jest dokładnie odwrotnie. Psy poddane sterylizacji są mniej skłonne do ucieczek z domu, wiążą się silniej ze swoimi opiekunami i mają mniej niepożądanych nawyków, takich jak wdawanie się w bójki lub znaczenie moczem.

MIT 5: Zabieg sterylizacji jest ryzykowny.

FAKT: Zabiegi te są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy weterynarii rutynowo, co nie znaczy, że traktują je w sposób błahy. Sterylizacja jest postępowaniem bezpiecznym, skutecznym i wygodnym zwłaszcza, jeśli jest przeprowadzana u młodej suki. Polega na usunięciu jajników i macicy u samic oraz jąder z najądrzami u samców. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje już w 2-3 dni po zabiegu, a nacięcie jest tak niewielkie, iż po kilku miesiącach nie ma nawet śladu przebytej sterylizacji.

W obecnych czasach wiele organizacji popiera sterylizacje i kastracje i namawia właścicieli czworonogów do korzystania z tych form zapobiegania rozmnażaniu się i doprowadzaniu do psich nieszczęść.
AUTOR TEKSTU: WOLONTARIUSZ FUNDACJI WDA GABI Z